Wpisy do rejestru

Do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego został wpisany obraz ,,Ecce Homo” znajdujący się w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. Obraz został namalowany w technice olejnej. Pochodzi z 1871 r. Przedstawia stojącego Jezusa z skrępowanymi rękami, z cierniową koroną.

Przedstawienie Chrystusa Ecce Homo utrzymane jest w kanonie charakterystycznym dla nowożytnej polskiej ikonografii przedmiotowego motywu malarskiego. Charakteryzował się stopniową redukcja tematu i w efekcie do ukazywania wyłączenie postaci samotnego Zbawiciela. Miało to uświadamiać widzowi charakter samotności Chrystusa w obliczu straszliwej męki.

Kanoniczne opracowanie obrazu widoczne jest również w niekoncentrowaniu się nieznanego autora na śladach biczowania Mesjasza. W zamian umieszcza ciężar emocjonalny dzieła w twarzy Chrystusa, a przede wszystkim w jego łagodnym spojrzeniu kierowanym przed siebie.

Obraz ma wysokie walory estetyczne Jego oryginalność a także ciekawe walory naukowe są istotne dla badań nad rozwojem ikonografii dzieł malarstwa sakralnego drugiej polowy XIX wieku.

Comments are closed.

Close Search Window