Szkolenie dla właścicieli i mieszkańców zabytkowych budynków drewnianych linii otwockiej. Zapraszamy na spotkanie inauguracyjne, które odbędzie się w dniu 8 maja 2025 roku o godz. 17.30 w Domu Nauki i Sztuki/Willa Frankówka, ul. Kard. Wyszyńskiego 2, Józefów. Wstęp wolny.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie zaprasza na cykl szkoleń dotyczący drewnianych budynków mieszkalnych zlokalizowanych w miejscowościach podwarszawskich pt. Domy drewniane na co dzień i w remoncie. Dom drewniany to nie tylko miejsce do życia, ale coraz częściej świadomy wybór oraz przyjemność obcowania z tradycyjnym rzemiosłem i duchem przeszłości. Komfort życia w dawnym budynku wymaga jednak garści niezbędnych informacji teoretycznych oraz praktycznych ułatwiających bieżącą dbałość o jego kondycję techniczną.
Razem z naszymi specjalistami dowiesz się:
- jak zrodził się styl drewnianego budownictwa letniskowego miejscowości podwarszawskich i dlaczego warto dać mu drugie życie,
- jak zbudowany jest twój dom i które jego elementy wymagają szczególnej uwagi,
- jak dbać o poszczególne fragmenty konstrukcji i wykończenia oraz które prace możesz prowadzić sam, a które wymagają wsparcia specjalistów,
- jak modernizować dom drewniany z zachowaniem jego wartości historycznej i cech stylowych,
- jakich materiałów używać, aby poprawiać kondycję techniczną drewna i nie szkodzić tradycyjnemu rzemiosłu,
- jak przebrnąć przez procedury administracyjne i uzyskać wsparcie finansowe w realizowanych projektach remontowo-budowlanych,
- oraz jak pozbyć się plag egipskich w postaci grzybów, w tym grzybów pleśniowych, owadów niszczących drewno oraz wilgoci.
Bez względu na to czy twój dom figuruje w ewidencji zabytków, został wpisany do rejestru zabytków czy po prostu wygląda na stary, skorzystaj z cyklu bezpłatnych szkoleń oferowanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie. Szkolenia odbywają się raz w miesiącu od maja do grudnia 2025. Poprowadzą je specjaliści współpracujący z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Warszawie: Agnieszka Mielnik, Agnieszka Kozłowska, Dominik Mączyński.
Spotkanie inauguracyjne i wykład pt. „Przekształcenie zabytków drewnianych. Wpływ remontu i przebudowy oraz zmiany funkcji na wartości zabytkowe. Teoria i praktyka działań przy zabytku” odbędzie się w dniu 8 maja 2025 roku o godz. 17.30 w Domu Nauki i Sztuki / Willa Frankówka, ul. Kard. Wyszyńskiego 2, Józefów.
Marcin Dawidowicz Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Tematy spotkań:
- Przekształcenie zabytków drewnianych. Wpływ remontu i przebudowy oraz zmiany funkcji na wartości zabytkowe. Teoria i praktyka działań przy zabytku.
Prelegenci: Agnieszka Mielnik, Dominik Mączyński, Agnieszka Kozłowska
termin: 8 maja 2025 r., godz. 17.30 – 19.30 - Konstrukcje w historycznych budynkach drewnianych na linii otwockiej.
Prelegent: Agnieszka Mielnik
termin: 5 czerwca 2025 r., godz. 17.30 – 19.30 - Wrogowie drewna i jak z nimi walczyć, czyli grzyby, pleśnie, owady niszczące drewno oraz prewencja konserwatorska budynków drewnianych.
Prelegent: Agnieszka Mielnik
termin: 4 września 2025 r., godz. 17.30 – 19.30 - Nowe technologie w starym budownictwie drewnianym – docieplenie, ppoż. wentylacja, termika itd. Dobre i złe praktyki.
Prelegent: Agnieszka Mielnik i Agnieszka Kozłowska
termin: 2 października 2025 r., godz. 17.30 – 19.30 - Remont! Działania przy zabytkowym budynku drewnianym.
– Etap przedremontowy i projektowy.
Prelegent: Dominik Mączyński
– Etap wykonawczy.
Prelegenci: Agnieszka Mielnik i Agnieszka Kozłowska
termin: 6 listopada 2025 r., godz. 17.30 – 19.30 - Procedury administracyjne: wpis do rejestru zabytków/ formy ochrony konserwatorskiej/ ewidencja zabytków/ pozwolenie konserwatorskie/ uzgodnienia na podstawie ujęcia obiektu w GEZ/ zalecenia konserwatorskie/ dotacje.
Prelegent: Agnieszka Kozłowska
termin: 4 grudnia 2025 r., godz. 17.30 – 19.30
Spotkania odbywają się w Domu Nauki i Sztuki / Willa Frankówka, ul. Kard. Wyszyńskiego 2, Józefów
Projekt został przygotowany we współpracy z Oddziałem Terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej. Partnerem projektu jest Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, Miasto Otwock, Miasto Józefów, Starostwo Powiatu Otwockiego, Dzielnica Wawer m. st. Warszawy.