W Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu „Kapliczki praskie – identyfikacja, dokumentacja, ochrona” z udziałem Społecznych Opiekunów Zabytków, przedstawicieli organizacji pozarządowych, osób zainteresowanych udziałem w projekcie oraz przedstawicieli Urzędu Dzielnicy Praga-Północ i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. Zgłoszenia do projektu można przesyłać do 23 kwietnia br.

Kapliczki są wyjątkowym zjawiskiem w przestrzeni miejskiej, schowane na podwórzach, ulicach, elewacjach i klatkach schodowych, stanowią cenny zasób obiektów zabytkowych z pogranicza dziedzictwa materialnego i niematerialnego – o dużej wartości symbolicznej i duchowej. Pomimo licznych działań inwentaryzacyjnych i popularyzatorskich kapliczki nie doczekały się nigdy pełnego opracowania ewidencyjnego o charakterze konserwatorskim. Zadanie to chcemy zrealizować wspólnie z uczestnikami projektu „Kapliczki praskie – identyfikacja, dokumentacja, ochrona”. Przygotowana dokumentacja pozwoli zidentyfikować wartości zabytkowe poszczególnych obiektów, a docelowo może posłużyć m.in. procedurom wpisu do rejestru zabytków.
Celem projektu jest wsparcie działań służących skutecznej ochronie lokalnego dziedzictwa kulturowego Pragi-Północ. Chętnych do działania nie brakuje – co pokazują nasze regularne spotkania dla Społecznych Opiekunów Zabytków oraz przedstawicieli organizacji społecznych.
Projekt jest realizowany przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie we współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy oraz Społecznymi Opiekunami Zabytków.
Opis projektu: kapliczki praskie stanowią cenny zasób obiektów zabytkowych z pogranicza dziedzictwa materialnego i niematerialnego o dużej wartości symbolicznej i duchowej. Pomimo licznych działań inwentaryzacyjnych i popularyzatorskich kapliczki nie doczekały się nigdy opracowania ewidencyjnego o charakterze konserwatorskim. W związku z tym celem projektu jest identyfikacja w terenie kapliczek podwórzowych (wolnostojących i naściennych) wraz z elementami towarzyszącymi (postumenty, ogrodzenia, elementy małej architektury, obudowy, etc. ), sporządzenie dokumentacji fotograficznej
i opisowej in situ oraz sporządzenie kart ewidencyjnych wg wzoru dla zabytku ruchomego (Instrukcje, wzory kart dla zabytków ruchomych: https://nid.pl/dzialalnosc/ewidencja-zabytkow/ ).
Odbiorcy projektu: projekt skierowany jest do Społecznych Opiekunów Zabytków z terenu Pragi jako lokalnych liderów i specjalistów w zakresie znajomości zasobu zabytkowego dzielnicy oraz innych Społecznych Opiekunów Zabytków i zainteresowanych wolontariuszy. Kilkuosobowe grupy pod kierownictwem Społecznych Opiekunów Zabytków z terenu Pragi będą miały szansę nie tylko na pozyskanie materiału faktograficznego, ale również poznanie zabytków dzielnicy, jej krajobrazu kulturowego oraz lokalnego kolorytu. Wspólne działania mają na celu integrację zróżnicowanych środowisk, mieszkańców różnych części Warszawy oraz wzajemne wsparcie merytoryczne
i organizacyjne. W trakcie trwania projektu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie oferuje wsparcie organizacyjne i merytoryczne. Utrwalenie materialnego stanu obiektów objętych projektem ma wartość naukową oraz dokumentacyjną, która może stanowić narzędzie utrwalania dziedzictwa materialnego Pragi-Północ. Sporządzona dokumentacja ewidencyjna stanie się w przyszłości podstawą prac zmierzających do objęcia zasobu praskich kapliczek podwórzowych ochroną konserwatorską.
Wydana zostanie również publikacja dokumentująca przeprowadzone działania wraz z katalogiem obiektów popularyzująca wiedzę na temat praskich kapliczek oraz krajobrazu kulturowego dzielnicy.
Sprawdź, jak możesz dołączyć do projektu!
W celu złożenia aplikacji należy wypełnić formularz i wysłać na adres spolecznie@mwkz.pl do dnia 23 kwietnia 2025 r.
Więcej o naszym projekcie: https://mwkz.pl/kapliczki-praskie-identyfikacja-dokumentacja-ochrona-zapraszamy-do-projektu-10645