Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprasza na spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów, które odbędzie się w dniu 20 lutego 2025 r. o godz. 17.00 w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, ul. Nowy Świat 18/20.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dla przedstawicieli organizacji społecznych, Społecznych Opiekunów Zabytków oraz wszystkich zainteresowanych ochroną dziedzictwa kulturowego Mazowsza.
Gośćmi specjalnymi lutowego wydarzenia będą przedstawiciele Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów, którzy przybliżą swoją działalność, osiągnięcia oraz plany na przyszłość, mające na celu ochronę lokalnego dziedzictwa oraz aktywizację lokalnej społeczności.
Data: 20 lutego 2025 r. godz. 17.00-19.00
Miejsce: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, ul. Nowy Świat 18/20, sala konferencyjna I piętro.
Program:
- Prezentacja działań Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów – członkowie Stowarzyszenia
Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów, którego siedzibą jest miejscowość Lipie (gmina Błędów, powiat grójecki, południowe Mazowsze) działa od 2019 roku na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej Gminy Błędów. Niezwykle aktywna i skuteczna działalność Stowarzyszenia może być inspiracją i zachętą dla innych organizacji, ale również przestrzenią na dyskusję na temat wyzwań z jakimi mierzą się lokalne społeczności działające w ochronie swojego dziedzictwa kulturowego.
Działalność stowarzyszenia skupia się wokół badania kulturowej tożsamości i historii gminy Błędów oraz jej popularyzacji. W uratowanym zabytkowym budynku Starej Plebanii w Lipiu stowarzyszenie gromadzi zbiory zabytkowe różnych dziedzin, zorganizowało i prowadzi 4 izby pamięci:
- Lipie Klasztorne, wystawa poświęcona dziejom lipskiej parafii (XVI w.), w tym działającemu tu przez 260 lat zgromadzeniu zakonnemu karmelitów trzewiczkowych,
- Izba Pamięci Ośrodka VIII ZWZ – AK w Lipiu,
- Izba Pamięci Dziecięcej Kapeli Ludowej pana Mazuryka,
- Gabinet Tomasza Nocznickiego, działacza chłopskiego, senatora, ideologa ruchu ludowego, mieszkańca Lipia.
Stowarzyszenie „Bezbłędna Gmina Błędów” prowadzi działalność w oparciu o wolontariat członków stowarzyszenia oraz miejscowej ludności, pozyskując środki dotacyjne na prace konserwatorskie przy zabytkowym Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Lipiu i jego wyposażeniu oraz zbiorach zgromadzonych w Starej Plebanii w Lipiu. Przez 5 lat działalności, członkowie stowarzyszenia odnaleźli i ocalili przed zniszczeniem wiele cennych pamiątek – światków historii Lipia i okolic. We współpracy ze służbami konserwatorskimi Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, część przedmiotów została już poddana konserwacji, inne mają zakładane karty ewidencyjne celem inwentaryzacji i objęcia ochroną. Pośród najcenniejszych eksponatów są ponad stuletnie feretrony z czterema obrazami świętych, 70-letnia fisharmonia (uratowana przed spaleniem w ognisku), rękopis karmelitański z 1864 r. z Lipia, zbiór ok. 100 starodruków (najstarszy z 1602 r.), sześć monumentalnych stacji Drogi Krzyżowej w formie płaskorzeźby, pamiątki z czasów II Wojny Światowej.
W roku 2022 stowarzyszenie podjęło się ratowania zbiorów po Zespole Dziecięcym pana Mazuryka pozostających w opuszczonym domu. Zespół ten działał przeszło 50 lat na tym obszarze. Nazywany Małym Mazowszem odbywał liczne koncerty w Warszawie i okolicy. W efekcie działań stowarzyszenia powstała Izba Pamięci Kapeli, w której znalazło się ok. 300 uratowanych rękopisów nutowych z instrumentacjami różnych utworów, zdjęcia, wycinki prasowe, bogaty zbiór nut i książek muzycznych oraz ok. 60 elementów uratowanych strojów ludowych.
Stowarzyszenie poza opieką nad zgromadzonymi eksponatami oraz prowadzeniem izb pamięci w budynku Starej Plebanii w Lipiu zajmuje się również organizacją wydarzeń historycznych, zajęć edukacyjnych, wycieczek turystycznych i imprez kulturalnych. Najważniejszym z nich jest majowa Lipska Noc Muzeów, której program obejmuje zarówno zwiedzanie z przewodnikami kościoła i wystaw na starej plebanii, jak i pokazy kinowe w podziemiach, rekonstrukcje historyczne oraz koncert muzyki dawnej.
Więcej o działalności stowarzyszenia można przeczytać na jego profilu w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów.