Ciekawostki

Konsekwentne i stanowcze działania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie przyniosły efekt. Zabytkowe neogotyckie meble wróciły do oficyny przy Pałacu Branickich na Nowym Świecie. Teraz będą należycie chronione. To duży sukces.

Historia mebli związana jest z funkcjonującą przez wiele lat w oficynie Pałacu Branickich, apteką. Istniała od 1851 do 2016 roku. Były częścią jej wyposażenia, formalnie należały do spółki, która prowadziła aptekę. W 2017 roku jej przedstawiciele wywieźli obiekty do Wiązownej. Były to działania niezgodne z prawem. W listopadzie 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnie nakazał zwrot mebli do budynku dawnej apteki.

MWKZ wszczął postępowanie egzekucyjne w celu przymuszenia posiadacza zabytkowych mebli do wykonania prawomocnego nakazu. W wyniku skutecznych czynności egzekucyjnych prowadzonych przez MWKZ doprowadzono do powrotu zabytkowych mebli w ich pierwotne miejsce – urząd przejął meble. Planowana jest ich konserwacja i odtworzenie w zabytkowym wnętrzu. Cenny zabytek obecnie znajduje się w budynku dawnej apteki. Meble będą eksponowane w pierwotnym miejscu.

Radości z tego powodu nie kryje prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

To jeden z naszych największych sukcesów. Do tej pory żadnemu urzędowi nie udało się w taki sposób doprowadzić do pomyślnego końca, tak skomplikowanej sprawy. Zabytkowe i piękne meble wracają w należne ich miejsce. Będą pod należytą ochroną. Konsekwencja, upór i zdecydowane działania przyniosły efekt. Szczególnie chciałbym podziękować pracownikom WUOZ Tomaszowi Wielądkowi, Idze Polanowskiej i Pawłowi Karczewskiemu w tej sprawie wykazali się dużym zaangażowaniem. – mówi prof. Lewicki.

Galeria zdjęć

Comments are closed.

Close Search Window