„Ład na Mazowszu” u MWKZ

Barbara Jezierska - Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków gościła w urzędzie blisko czterdziestoosobową reprezentację organizacji Ład na Mazowszu Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Miast-Ogrodów i Historycznych Miejscowości Centralnego Mazowsza oraz stowarzyszeń wspierających – m. in. Otwartego Jazdowa, Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka i Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. S. Żeromskiego.

Zebrani gratulowali Barbarze Jezierskiej powrotu na stanowisko MWKZ. Prezes „ŁnM” Grzegorz Kostrzewa-Zorbas przypomniał udział 34 organizacji pozarządowych z całego Mazowsza w walce o utrzymanie pani konserwator na stanowisku w 2011 roku, wspomniał też o podejmowanych działaniach, które przyczyniły się do jej powrotu.

Wśród tematów poruszanych na spotkaniu znalazły się m. in: problem zrujnowanego dworu w Kaskach, sprawa nielegalnie rozebranej willi „Julisin” oraz niszczejących zabytkowych budynków w Konstancinie-Jeziornie, kwestia zagrożonych obiektów kolejowych na Mazowszu oraz powszechnych mazowieckich bolączek związanych z tzw. „janosikowym”, uszczuplającym budżet, który można przeznaczyć m. in. na remonty zabytków.

Pojawiły się też wątki optymistyczne - jak skuteczna obrona osiedla domków fińskich na Jazdowie, które udało się ocalić dzięki ogromnej mobilizacji społecznej, czy sprawa zablokowania wycinki drzew wzdłuż linii WKD.


Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g