Unikatowy zabytek z warszawskiego getta przekazany

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał 16 grudnia br. w depozyt do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, zabytek – identyfikator fabryczny z warszawskiego getta.

Zabytek został odnaleziony przez Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl w trakcie badań poszukiwawczych prowadzonych w br. na terenie Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w miejscowości Falenty. Aluminiowy identyfikator z napisem „Die Betrabsstätten im. Jud. Wohnbezirk Warschau. Werk 3 0280” ma być gruntownie przebadany. Badacze będą próbowali ustalić dane zakładu zarejestrowanego jako Werk 3 0280, być może uda się poznać tożsamość osoby do której należał. Identyfikator mógł stanowić formę przepustki na wyjście z getta do przydzielonych prac poza granicą getta.

Obiekt ten jest unikatowym świadectwem przeszłości dotyczącej martyrologii narodu żydowskiego nie tylko na obszarze getta, ale także w tzw. podwarszawskim pierścieniu śmierci, do którego zalicza się także siedziba SS i Gestapo w Falentach.

Zdjęcie dzięki uprzejmości p. Roberta Wita Wyrostkiewicza ze stowarzyszenia Exploratorzy.pl Fot. Kolekcjonerzy Czasu


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g