Willa Świętochowskiego w Warszawie zabytkiem

Oficyna mieszkalna zwana „willą Świętochowskiego”, wzniesiona około 1903 roku, położona przy Kawęczyńskiej 39 w Warszawie, została wpisana do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości artystyczne i naukowe.

Dom, jako najstarszy element zabudowy posesji został wzniesiony przez budowniczego K. Relicha dla Feliksa Świętochowskiego i jego żony Marii w 1903 roku, o czym przypomina umieszczona na fasadzie budynku data. Budynek o charakterze podmiejskiej willi obecnie usytuowany jest wśród wysokich kamienic czynszowych, typowych dla Pragi, zyskującej na przełomie XIX i XX wieku charakter wielkomiejski.

Pierwotnie wkomponowana w ogród niewielka willa rodziny Świętochowskich, tworząca kameralną enklawę wśród pnącej się ku górze zabudowie wielkomiejskiej Pragi, stanowi unikatowy w skali dzielnicy obiekt mieszkalny i zarazem ważny element decydujący o tożsamości tej części miasta. Budynek posiada walory artystyczne, wynikające z oryginalnej formy architektonicznej, asymetrycznej fasady oraz ze zróżnicowania stylistycznego jej wystroju. Zachowane elementy zdobnicze – obramienia okienne wykorzystujące barokizujące motywy ornamentalne o charakterze pałacowym, zestawione ze wzorami czerpanymi z podmiejskiej, drewnianej architektury letniskowej (niezachowany w pełni detal snycerski i nieobecna weranda), określały jej szczególnie malowniczy i niepowtarzalny wyraz plastyczny. Budynek, jako relikt wczesnej fazy kształtowania tkanki miejskiej ul. Kawęczyńskiej, dokumentuje urbanistyczny rozwój dzielnicy, co świadczy o jego walorach naukowych.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g