Pierwsza edycja Zlotu Legend już za nami

Impreza miała charakter dwudniowego pikniku, który odbył się w samym centrum Żyrardowa, na terenie Starej Przędzalni 18 i 19 kwietnia 2015 roku.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który prezentował również swoje zdjęcia zabytkowych pojazdów. Próbkę zdjęć i słowo wstępne Rafała Nadolnego można zobaczyć tutaj.

Do udziału w zlocie zgłosiło się ponad sto samochodów. Wśród prezentowanych aut można było zobaczyć takie samochody jak Citroen 2CV (1986), mercedes 180 (1958), Ford Mustang (1966), Austin Morris (1963), Porsche 928 S (1981), Porsche 911 (1973) oraz eksponaty z kolekcji związanych z dawną motoryzacją.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał trzy nagrody w kategorii samochodów zabytkowych. Pierwsze miejsce otrzymał wóz pożarniczy marki Dodge z 1934 r., którego właścicielem jest Ochotnicza Straż Pożarna we Wręczy. Wóz ma ciekawą historię, w czasie II wojny światowej przebył cały szlak bojowy z II Armią Wojska Polskiego, po zakończeniu wojny został przekazany do demobilu, a następnie kupiła go Ochotnicza Straż Pożarna i przystosowała do celów pożarniczych. OSP we Wręczy jest właścicielem wozu od 1962 r.
Drugie miejsce zajął kolekcjonerski samochód osobowy marki Mercedes-Benz 180, załoga nr 16 Dominik Rudnicki. Trzecie miejsce należało do samochodu sportowego Chevrolet Corvette Stingray C3, załoga nr 40 Waldemar Pierzchała. Jest to rzadko spotykany egzemplarz wyposażony w manualną skrzynię biegów.

Na publiczność czekały liczne konkursy. Odbył się również rajd turystyczny. Do przejechania była stukilometrowa trasa przebiegająca przez takie miejscowości jak Baranów, Radziejowice, Miedniewice i Bolimów. Na trasie dla załóg przygotowano konkursy, zadania sprawnościowe oraz punkty fotograficzne, związane z lokalnymi zabytkami.

Więcej zdjęć znajduje się na FB profilu wydarzenia – tutaj.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g