Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, obchodzony 18 kwietnia na całym świecie, został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym.

Ideą obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Na zdjęciu znajduje się drewniany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Izdebnie Kościelnym, w gminie Grodzisk Mazowiecki. Już w 1521 roku, podczaszy sochaczewski Adam Izbieński, przeznaczył na urządzenie parafii wieś dziedziczną Chyliczki, a ponadto zabezpieczył na dobrach Izdebno znaczną sumę na wymurowanie kościoła. Ambitne plany zakończyły się wzniesieniem murowanej i podpiwniczonej kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej. W podziemiach kaplicy znalazły miejsce groby rodzinne dziedziców Izdebna. Na powstanie parafii przyszło jednak mieszkańcom zaczekać ponad półtora wieku. Dopiero w 1772 roku, ówczesny dziedzic Izdebna Michał Szymanowski, starosta wyszogrodzki, wystawił kościół, łącząc go ze stojącą już kaplicą. Nie był to jednak budynek murowany, jak chciał pierwszy fundator, ale drewniany, a jego budowa trwała do 1776 roku. Kościół został konsekrowany w 1779 roku. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków od 1962 roku.

Materiały pochodzą z archiwum zakładowego.

Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g