Nowy wpis do rejestru zabytków woj. mazowieckiego

Park przypałacowy wraz z budynkiem kaplicy z 1860 roku, położony w Michałowie Parceli w gminie Warka został wpisany do rejestru zabytków.

Park powstał w XIX wieku poprzez przekształcenie założenia ogrodowego przy dawnym zamku. Zachował się czytelny układ przestrzenny z krajobrazowymi sceneriami, ukształtowanymi poprzez wydzielenie wnętrz ogrodowych masywami oraz kurtynami drzew najczęściej z gatunków: klon i jesion, na których tle wyróżniają się wiekowe solitery z gatunków świerk, sosna, jesion o ciekawych, naturalnych pokrojach. Układ kompozycyjny szaty roślinnej parku posiada również elementy regularne, jak aleje obsadzone klonami i modrzewiami, czy sektory obsadzone rzędami klonów i jesionów.

Kaplica przypałacowa została wzniesiona w 1860 roku, według projektu Franciszka Braumana, nadwornego architekta rodziny Dal Trozzo. Posiada oryginalny i charakterystyczny szczyt o symetrycznym wklęsło-wypukłym wykroju. Obiekt ma kryptę.

Zespół pałacowo-parkowy w Michałowie Parceli, składający się z pałacu, kaplicy oraz parku, stanowi ważny element krajobrazu kulturowego powiatu grójeckiego, ze względu na zachowane wysokie wartości artystyczne i historyczne oraz znaczne walory krajobrazowe.

Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g