„Nowe życie zabytków militarnych” - konferencja w Legionowie już za nami

Zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych dla szerszej publiczności oraz przedstawienie problematyki zabytków militarnych to główne punkty odbywającej się 9-10 grudnia 2013 międzynarodowej konferencji.

W trakcie konferencji zostały w pierwszym bloku – Doświadczenia - zaprezentowane najciekawsze realizacje z terenu Polski, Holandii i Londynu. W drugim bloku tematycznym – Szanse – pokazano obiekty, które w najbliższym czasie będą ulegały adaptacji i modernizacji, w tym cytadela w Twierdzy Modlin. Szczególną uwagę poświęcono również tematyce dalszego rozwoju Twierdzy Modlin w formule Smart City w kontekście programu airLED, dotyczącego terenów około lotniskowych.
Drugi dzień uczestnicy spędzili w plenerze, zwiedzając Twierdzę Zegrze- obiekt na co dzień niedostępny dla zwiedzających, obiekty powojskowe w Legionowie, cytadelę Twierdzy Modlin i odsłonięty system korytarzy i komór minerskich na przedpolu cytadeli Twierdzy Modlin, użytkowanych jako element restauracji „Borodino”.

Na terenie kraju jest wpisanych ponad 1000 obiektów i założeń przestrzennych związanych z architekturą militarną i wojskową z XIX i XX wieku. Są to różnego rodzaju twierdze, forty, bunkry, budynki koszar, założenia przestrzenne twierdz i inne rodzaje obiektów związanych pierwotnie z funkcją militarną. Na terenie województwa mazowieckiego takich wpisów jest 57, ale obejmują one znacznie większą liczbę obiektów (decyzje o wpisie zespołów obejmują od kilku do kilkunastu obiektów). Organizatorami konferencji byli: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków EwidencjaZabytkow.pl oraz Muzeum Historyczne w Legionowie. Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z konferencji i zwiedzania, a także materiału, poświęconego konferencji, wyemitowanego w Kurierze Mazowieckim, który znajduje się tutaj.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g