Kolejny zabytek w woj. mazowieckim

Murowany budynek plebanii, znajdujący się przy ulicy Kościelnej 46 w miejscowości Małkinia Górna, został wpisany do rejestru zabytków.

Obiekt wzniesiono w latach 1909-10, według projektu architektów Karola Jankowskiego i Franciszka Lippopa, jako część realizacji zespołu sakralnego, w skład którego weszły: kościół, plebania i budynki gospodarcze.

Budynek charakteryzuje prosta, asymetryczna bryła, stanowiąc twórcze połączenie i rozwinięcie wzoru mieszkalnego domu angielskiego oraz tradycji rodzimych. Założenia funkcjonalności budynku zrealizowano poprzez dostosowanie do konkretnych potrzeb użytkowników, czego wyrazem są zaprojektowane duże i wygodne powierzchnie przeznaczone do pracy – gabinet i kancelaria. Dodatkowo wprowadzono zasadę grupowania pomieszczeń – wydzielono części do pracy, odpoczynku i gospodarczą. W części budynku zachowała się oryginalna, drewniana stolarka okienna z wewnętrznymi okiennicami, a także drewniane podłogi.

Budynek plebanii w Małkini Górnej stanowi materialny wyraz rozwoju polskiej myśli architektonicznej i ze względu na wartości naukowe i historyczne został wpisany do rejestru. Jak uzasadniono w decyzji: ”Jest przyczynkiem do poszukiwań narodowej odmiany architektury modernistycznej, realizowanej nie tylko poprzez naśladownictwo różnorodnych form, w tym swojskich – ludowych, ale przez zwrócenie uwagi na funkcjonalność czy kształtowanie bryły w zależności od oczekiwań zamawiających i istniejących warunków ”.Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g