Kolejny zabytek w woj. mazowieckim

kosciolMurowany neogotycki kościół pw. św. Stanisława Kostki wraz z drewnianą dzwonnicą i otoczeniem, położone we wsi Zalas w powiecie ostrołęckim, zostały wpisane do rejestru zabytków.

Kościół w Zalasie zbudowano w latach 1908-13 najprawdopodobniej według projektu Franciszka Przecławskiego, absolwenta Instytutu Inżynierów Cywilnych w Petersburgu, Inżyniera Architekta Gubernialnego Łomżyńskiego. Należy do grupy neogotyckich świątyń, realizowanych na potrzeby kościoła rzymskokatolickiego na terenach północnego Mazowsza i Podlasia, a która stanowi znaczną część jego dorobku zawodowego.

W sąsiedztwie kościoła znajduje się drewniana dzwonnica datowana na 1902 rok. Budynek stanowi świadectwo pierwszego etapu funkcjonowania parafii założonej w 1903 roku, jeszcze przed wybudowaniem neogotyckiego murowanego kościoła.

Kościół wraz z dzwonnicą stanowią dominujący element w wiejskim krajobrazie miejscowości. Obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków ze względu na zachowane wartości architektoniczne i budowlane, czas powstania oraz wartości historyczne i kulturowe dla lokalnej społeczności.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g