Budynek klubu oficerskiego w Twierdzy Modlin w rejestrze

fasadaBudynek klubu oficerskiego w Twierdzy Modlin, wzniesiony około 1905 roku według projektu architekta rosyjskiego przy współudziale architekta Piotra Leona Krasińskiego, położony w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul. Gen. I. Ledóchowskiego 160 został wpisany do rejestru zabytków.

Jest zlokalizowany w centralnej części Twierdzy Modlin, między cytadelą, a wałem zewnętrznym, w północnej pierzei ul. Ledóchowskiego. Obiekt pierwotnie był użytkowany, jako klub oficerski, zaś w okresie powojennym, jako kasyno wojskowe.  Obecnie nie jest użytkowany, oprócz piwnic w trakcie północnym, gdzie siedzibę ma klub Towarzystwa Przyjaciół Twierdzy Modlin.

Budynek klubu oficerskiego jest utrzymany w stylistyce architektury obronnej i nosi cechy architektury rezydencjonalnej. Prezentuje walory artystyczne i naukowe. Stanowi integralny element historycznej tkanki zabudowy Twierdzy Modlin o ponadregionalnej wartości zabytkowej. Zachował oryginalny wystrój i historyczne wyposażenie wnętrz (stolarka okienna i drzwiowa, posadzki ceramiczne, balustrady, reprezentacyjna klatka schodowa, żyrandole), charakteryzujące się kunsztem wykonania. Należy podkreślić fakt, iż układ pomieszczeń uległ jedynie nieznacznym przekształceniom oraz to, że sprawność zachował system ogrzewania parowego ? rozwiązanie, które nie było stosowane na szeroką skalę.

 

Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


002_widok_od_pn-zach003_sala_balowa004_sala_klubowa005_sala_balowa006_klatka_schodowa
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g