Kamienica przy ul. Litewskiej 3 w rejestrze zabytków

1Kamienica przy ul. Litewskiej 3 w Warszawie została wzniesiona w latach 1911-1912 przez Mariana Konopnickiego i Władysława Cybulskiego.

Kamienica stanowi element historycznej tkanki miejskiej i współdecyduje o charakterze dzielnicy Śródmieście. Posiada wybitne walory artystyczne, jako przykład kamienicy zaprojektowanej w stylu eklektycznym oraz z uwagi na wysoki poziom wykonania wnętrz, charakteryzujących się znaczną dekoracyjnością. Budynek posiada również wartość naukową, jako dobrze zachowany przykład warszawskiej kamienicy wielkomiejskiej.

Wnętrza kamienicy cechuje wysoki stopień zachowania oryginalnej tkanki. Odznaczają się one wybitnym poziomem artystycznym, jakością wykonania oraz zastosowaniem szlachetnych materiałów. Na uwagę zasługuje stolarka drzwiowa – drzwi do mieszkań z bogato rzeźbionymi nadprożami o dekoracji w formie kwiatów w wazonie, a także drzwi na parterze głównej klatki schodowej, przeszklone od góry z kryształowymi szybkami. W lokalach zostały zachowane elementy pierwotnego wyposażenia takie jak: parkiety, drzwi wewnętrzne czy wystrój sztukatorski sufitów. Warto wspomnieć również o dekoracji tynkarskiej fasady w postaci końskiego łba, umieszczonego nad przejazdem bramnym i dekoracyjnym charakterze przejazdu bramnego z częściowo zachowaną ceramiczną okładziną ścian, w której część kafli zawiera przedstawienia figuralne – postacie kobiet.

 

Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków

23


4
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g