Kolejny zabytek na Mazowszu

Budynek kaplicy-skarbczyka z XVIII wiekuBudynek kaplicy-skarbczyka z XVIII wieku, zlokalizowany przy ul. Radomskiej w Brzózie został wpisany do rejestru zabytków.

Między 1778 a 1794 r. do dawnego kościoła drewnianego w Brzózie został dobudowany murowany skarbczyk z fundacji Piotra Alkantary Ożarowskiego, w którym przechowywano bogate wyposażenie liturgiczne. W 1845 r. drewniany kościół, dzwonnica i plebania spłonęły podczas pożaru Brzózy.
W ocalałym skarbczyku, do którego dobudowano szopę, przez kolejne lata odprawiano nabożeństwa. Nowy, murowany kościół wzniesiono w 1856 r. w zachodniej części rynku,kilkaset metrów na północ od lokalizacji dawnej świątyni.Obecnie, dawny skarbczyk pełni funkcję kaplicy pw. Królowej Różańca Świętego. Upamiętnia pochowanych zmarłych na cmentarzu przykościelnym w latach 1529-1872 r. przy dawnym kościele parafialnym w Brzózie.
Budynek kaplicy-skarbczyka został wzniesiony w stylu klasycystycznym. Jest jedynym (materialnym) zachowanym elementem dawnego zespołu kościelnego (kościoła drewnianego) w Brzózie, funkcjonującego do połowy XIX w.Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g