Kolejna odznaka za opiekę nad zabytkami wręczona

W minioną niedzielę, po mszy świętej w kościele w Broku (powiat ostrowski) ks. prałat Stanisław Skarżyński, były proboszcz parafii p.w. św. Andrzej Apostoła, otrzymał z rąk Rafała Nadolnego p.o. Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków złotą odznakę za opiekę nad zabytkami.

?Ksiądz to bardzo skromny człowiek, ale uparcie dążący do celu. Niestrudzenie podejmował kolejne wysiłki w celu wydobycia i utrwalenia walorów historycznych i artystycznych zabytkowej świątyni? ? mówiła Elżbieta Olejak Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Ostrołęce. To szczególne odznaczenie przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ks. Skarżyński otrzymał za przeprowadzenie w kościele
w Broku prac renowacyjnych i konserwatorskich.

Prace trwały nieustannie od 1992 roku. W pierwszej kolejności naprawiono mury kościoła, wymieniono pokrycie dachu  - na blachę miedzianą, zagospodarowano teren wokół świątyni wraz z pielęgnacja i zabezpieczeniem starodrzewia i ogrodzeniem. Przeprowadzono również prace konserwatorskie przy renesansowej polichromii, a także specjalistyczne prace konserwatorskie, w wyniku których odkryto malowidła na sklepieniu nawy głównej. Równolegle była prowadzona konserwacja ołtarza głównego, ołtarzy bocznych, ambony
i chrzcielnicy. Konserwacja trwała do 2003 roku, w tym też czasie Parafia uhonorowana została nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ?Zabytek zadbany?.

Kościół Parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku wpisany został do rejestru zabytków w 1958 roku, jako jeden z najcenniejszych przykładów gotycko-renesansowej architektury sakralnej na Mazowszu. Zaliczany jest do kościołów, tzw. grupy pułtuskiej. Budowę kościoła rozpoczęto w latach 1542-1545 z inicjatywy biskupa Samuela Maciejowskiego, ukończono natomiast staraniem biskupa Andrzeja Noskowskiego przed 1560 rokiem. W XIX wieku kościół został rozbudowany o dwie kaplice boczne wraz z kruchtą od strony zachodniej.

Kościół w Broku:

BROK_3   BROK_1   BROK_2   BROK_4

 

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g