"Zabytki - nowe obowiązki, nowe wyzwania"

to temat konferencji, którą Powiat Legionowski zorganizował w ubiegłym tygodniu we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Była to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw na Mazowszu. Wzięło w niej udział około 90. samorządowców.

Konferencja  miała na celu pokazanie spójnego systemu ochrony zabytków, którego stworzenia podjął się Powiat Legionowski. Odbyło się to we współpracy z samorządami gminnymi, służbami konserwatorskimi, przy aktywnym udziale regionalistów i lokalnej społeczności.

Seminarium składało się z dwóch części: panelowej oraz warsztatowej. Pierwsza z nich odbyła się w zabytkowych wnętrzach Pałacu w Jabłonnie. W jej ramach uczestnicy mogli zapoznać się z przepisami prawnymi funkcjonującymi w obszarze ochrony zabytków oraz sposobami finansowania restauracji obiektów, które są wpisane do ewidencji Konserwatora. Podsumowaniem pierwszego dnia była dyskusja panelowa, podczas której samorządowcy mogli zadać pytania i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich problemy od pana Rafała Nadolnego Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Drugi dzień to wizyta studyjna, której celem było zapoznanie uczestników z obecnym stanem zabytków na terenie Powiatu Legionowskiego. Pierwszym z obiektów, który odwiedzili samorządowcy, była twierdza napoleońska w Serocku. Kolejno udali się do Wieliszewa, gdzie na lokalnym cmentarzu obejrzeli kaplicę grobową z XIX wieku. Ostatnim przystankiem było kasyno w Legionowie, które lokalne władze chcą poddać rewitalizacji.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć:

jabonna_mae_1  
Rafał Nadolny (od lewej) p.o. MWKZ opowiada o nowych wyzwaniach dla zabytków w powiecie legionowskim i Michał Socha z Biura badań i dokumentacji zabytków
Jabonna_mae2   Jabonna_mae_3      Jabonna_mae_7

Jabonna_mae   Jabonna_mae_5   Jabonna_mae_6

Jabonna_mae_8
Jan Grabiec starosta powiatu legionowskiego podczas konferencji
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g