Zabytki powiatu piaseczyńskiego

W Konstancinie-Jeziornej odbyła się II powiatowa konferencja dotycząca ochrony zabytków powiatu piaseczyńskiego.
DSC02197mak1   DSC02207mak2   DSC02196mak3

Podczas spotkania Wojewódzka Konserwator omówiła politykę ochrony zabytków na terenie powiatu piaseczyńskiego. Na terenie powiatu mamy 508 obiektów pod ochroną konserwatora zabytków, z czego 240 jest indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków.

Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisuje do rejestru zarówno wille, układy urbanistyczne, jak i miejsca pamięci narodowej.

Barbara Jezierska omówiła nowe przepisy dotyczące ochrony zabytków, które weszły w życie w czerwcu 2010 roku. Prace budowlane przy obiektach będących w ewidencji zabytków należy konsultować z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Stąd przed zamiarem prowadzenia jakichkolwiek prac przy zespole warszawskich zakładów papierniczych inwestor zobowiązany jest zgłosić się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Uczestnicy konferencji zwracali uwagę na potrzebę tworzenia gminnych programów opieki nad zabytkami oraz na edukację już od najmłodszych pokoleń. Podkreślano szczególną rolę Konstancina, jako uzdrowiska. Nie chcielibyśmy aby w setną rocznicę nadania temu miastu statusu uzdrowiska, Konstancin go utracił – podsumowała Czesława Gasik Prezes Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina.  Samorządowcy mówili o konieczności znalezienia funkcji dla zabytku. Bez ściśle określonej funkcji szanse na odrestaurowanie obiektu zabytkowego są znacznie mniejsze – podkreślała radna z Piaseczna.

Przed rozpoczęciem konferencji uczestnicy mieli okazję zwiedzać odrestaurowaną willę w Konstancinie, gdzie mieści się galeria sztuki.

DSC02174_mal1   DSC02177_mal2   DSC02179mal6

DSC02181mal4   DSC02180mal5  

Konferencja została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz przez Powiat Piaseczyński.

 

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g