Warszawska Wola ma kolejny zabytek

Do rejestru zabytków trafiła kamienica Ignacego Partowicza wraz z otoczeniem zlokalizowana  przy ul. Żelaznej 75 A (dawniej ul. Chłodna 25) na warszawskiej Woli. O objęciu ochroną konserwatorską obiektu zdecydowała Barbara Jezierska Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

ul._Chodna_25

Kamienica została wzniesiona w latach 1937-38 według projektu architekta Edwarda Hersteina. Ma sześć kondygnacji. Do dziś zachowały się oryginalne balustrady balkonowe. We wnętrzu klatek schodowych możemy zobaczyć  oryginalne schody  z okładziną z lastriko, balustrady oraz poręcze. Obiekt stanowi unikatowy w skali dzielnicy Wola przykład luksusowej, modernistycznej kamienicy mieszkalnej.

W 1940 roku rejon ulicy Chłodnej znalazł się na terenie getta warszawskiego, lecz ze względów komunikacyjnych jezdnia ulicy została wyłączona z jego terenu. W celu skomunikowania obu części getta w 1940 r. nad ulicą Chłodną przeprowadzono kładkę. Fotografie kładki na tle kamienicy przy Chłodnej 25 szybko obiegły cały świat, czyniąc z budynku symbol warszawskiego getta.

W czasie II wojny światowej w kamienicy mieściła się siedziba posterunku żandarmerii niemieckiej ?Nordwache?. W czasie Powstania Warszawskiego została ona zdobyta przez żołnierzy AK Batalionu ?Chrobry?. Można o tym przeczytać na tablicy pamiątkowej usytuowanej na elewacji budynku od strony ulicy Chłodnej.

Obiekt bez wątpienia posiada walory artystyczne, historyczne i naukowe, na uwagę zasługuje także autentyczność formy i substancji obiektu, która przetrwała okres II wojny światowej.

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g