Kolejny zabytek Pragi Północ

Barbara Jezierska Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydowała o wpisie do rejestru zabytków kamienicy położonej przy ulicy Kępnej 15.  Ochrona konserwatorską objęto budynek wraz z terenem posesji.

ul._kpna_4

Wzniesiona około 1897 roku kamienica należy do najlepiej zachowanych tego typu obiektów na warszawskiej Pradze.  Budynek jest trójkondygnacyjny,  zbudowany na planie zbliżonym do litery ?C?.  W jego przedniej części znajduje się przejazd z bramą prowadzącą na podwórze. Dużą wartość artystyczną zabytkowej kamienicy przedstawia zarówno jej bogata, autorsko opracowana elewacja frontowa, jak i wystrój wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje oryginalna dekoracja fasady, przedstawiająca krzyżujący się  młot i obcęgi otoczone wieńcem akantowym.  W wyposażeniu wnętrz zachowały się formy i rozwiązania typowe dla czasu powstania obiektu ? odlewy żeliwne, sztukaterie i proste piece kaflowe. Stanowią one wartość historyczną i dokumentacyjną.

Kamienica była własnością Ludwika Karola Manitiusa ? wywodzącego się z zasłużonej rodziny ewangelickiej inżyniera i przemysłowca, właściciela kilku emalierni.  W latach powojennych grunt został skomunalizowany. W 1967 roku zabudowania posesji przeszły na rzecz Skarbu Państwa a obecnie są własnością spadkobierców.

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g