Osiedle Praga II wkrótce będzie zabytkiem

Barbara Jezierska Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczęła postępowanie o wpis do rejestru zabytków układu urbanistycznego OSIEDLA PRAGA II, ograniczonego od południa ulicą Ratuszową, od zachodu ulicą Jagiellońską, od północy ulicą Darwina i od wschodu ulicą Namysłowską.

 Osiedle zostało wybudowane w latach 1952-1956 według projektu architekta Jerzego Gieysztora. Założenie przestrzenne, którego projekt w lutym 1952 roku został przyjęty przez Prezydium Rządu, realizowało zasady socrealistycznej architektury i urbanistyki. Projektanci uważali, że mieszkańcy osiedla powinni widzieć Wisłę i Stare Miasto. Całość starano się zaprojektować w ten sposób aby panorama była widoczna możliwie ze wszystkich mieszkań i z wielu punktów osiedla. W 1954 roku gotowe było 35 bloków, w których mieszkało ok. 7000 osób.

W 1955 r.  na terenie osiedla rozpoczęto budowę  pierwszego w Polsce budynku wielopłytowego. Jego konstrukcja składała się z 2500 elementów. Wszystkie elementy były przygotowane sposobem przemysłowym, na placu budowy odbywał się jedynie montaż i wykończenie wnętrz.

 PRAGA_II

Osiedle Praga II w dawnych czasach

Postępowanie o wpis do rejestru zabytków osiedle Praga II zostanie zakończone w ciągu sześciu tygodni.

 

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g