Dwór w Somiance na Mazowszu laureatem konkursu Zabytek Zadbany

Nagrodę za wzorowe przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich  otrzymają właściciele dworu w Somiance w powiecie wyszkowskim. Takie jest rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu ?Zabytek Zadbany? zorganizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków.

 Prace remontowo-konserwatorskie przy zabytku trwały od 1997 roku i polegały na osuszeniu ścian fundamentowych, rekonstrukcji więźby dachowej, wymianie pokrycia z eternitu na dachówkę ceramiczną, odrestaurowaniu elewacji. Odtworzony został również pierwotny układ pomieszczeń. Z wielką starannością  wykonano detal architektoniczny nawiązując do klasycystycznych wzorów. Przywrócono stylowe obramienia drzwi i okien, fasety, kominki, drewniane podłogi i schody na poddasze, zachowano stary kaflowy trzon  kuchenny.

Dzięki zaangażowaniu nowych właścicieli obiektu oraz nadzorowi pracowników delegatury w Ostrołęce Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dwór wraz z otoczeniem  odzyskał dawną świetność i swój rezydencjonalny charakter.

 Dwór w Somiance wybudowany został w 1833 roku przez ówczesnego właściciela majątku Tomasza Chełmińskiego. Budynek dworu był  parterowy, podpiwniczony

Somianki

z dwoma ryzalitami na osi. Dzisiejszy wygląd dworu świadczy o dwóch fazach budowlanych. Drugi etap budowy nastąpił na początku XIX w. kiedy właścicielami byli baron Konstanty Puszet z żoną Ludwiką z Bartoszewskich. W czasie tej rozbudowy dobudowano po obu bokach dworu dwa dwupiętrowe skrzydła. Do dziś zachowało się jedynie  skrzydło wschodnie.

Przebudowa w drugiej  połowie  XIX w. nie zmieniła  charakteru dworu.

Po II wojnie światowej obiekt został adaptowany na szkołę podstawową. Wprowadzono liczne podziały wewnątrz dworu, zamurowano część okien, rozebrano skrzydło zachodnie i kaplice. Zmiany te spowodowały zatarcie dawnego układu i wystroju  wnętrz. W czasie funkcjonowania szkoły przekształcona została kompozycja parku, wiele drzew wokół dworu  usunięto, zatarty został układ alei. Po likwidacji szkoły obiekt ulegał szybkiej  dewastacji.
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g