Srebrna odznaka za opiekę nad zabytkami wręczona

„Nie jesteśmy zawodowo związani z zabytkami, ale zależało nam na odtworzeniu nawet najmniejszego szczegółu. Prace przy obiekcie trwały sześć lat” powiedzieli właściciele dworu w Mystkowie (gm. Baboszewo, pow. płoński) odbierając z rąk Barbary Jezierskiej Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków srebrną odznakę za opiekę nad zabytkami.

19.02.2010

Wykonane prace konserwatorskie są rezultatem owocnej współpracy właścicieli obiektu z pracownikami Delegatury w Ciechanowie. „Wielka pasja właścicieli do zabytków sprawiła, że teraz możemy podziwiać tak fantastyczne dzieło” – powiedział Krzysztof Kaliściak kierownik Delegatury.
 
Prace przy obiekcie polegały między innymi na wzmocnieniu fundamentów, odtworzeniu wszystkich nawet najdrobniejszych elementów elewacji dworu i misternej sztukaterii. Zachowano oryginalne pokrycie dachowe i odtworzono wyposażenie wnętrz. Przywrócono historyczny wygląd parku i sadu, oczyszczono staw, nasadzono nowe drzewa. Wciąż trwają prace nad rekonstrukcją stajni.

Obiekt ten jest jednym z najlepiej zachowanych na Mazowszu przykładów stylu dworkowego. Został wybudowany w 1921 roku na miejscu starego rozebranego wcześniej drewnianego dworu z połowy XIX wieku. Dwór na początku II wojny światowej został zaadaptowany na posterunek żandarmerii niemieckiej i mieścił się w nim miejscowy areszt śledczy.

Obecnie dwór pełni funkcję mieszkalną, a w przyszłości być może będzie zaadaptowany na cele konferencyjne.

19.02.2010_dworek
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g