Budynek Akademii Obrony Narodowej w rejestrze zabytków, 27.01.2010 r.

Układ urbanistyczny i zespół budowlany Akademii Obrony Narodowej (AON) w Rembertowie został zabytkiem. Decyzję w tej sprawie podjęła Barbara Jezierska Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.


W skład założenia urbanistycznego AON wchodzą domy mieszkalne wielorodzinne, hotel oficerski, kasyno, biblioteka, internat, budynki szkolne, budynki biurowe, obora, stajnia, przedszkole, strzelnica, wartownia, areszt, kościół oraz brama wjazdowa.

W większości budynków mieszkalnych zachowało się wiele elementów z ich pierwotnego wystroju i wyposażenia. Domy te są najlepiej zachowanym na terenie Warszawy zespołem w stylu dworkowym początku lat 20-tych. Wystrój i wyposażenie domów obrazują ówczesny status oficerów i podoficerów w polskich siłach zbrojnych  w okresie międzywojennym.

Opisywany zespół jest jednym z najciekawszych i najbardziej spójnych w skali kraju wojskowych zespołów szkoleniowo – mieszkalnych. Jest uznawany za najważniejszy w przedwojennej i powojennej Polsce ośrodek rozwoju rodzimej myśli wojskowej oraz kształcenia kadry oficerskiej, stanowiącej elitę kadry dowódczej zarówno okresu międzywojennego jak i czasów współczesnych.Monika Dziekan
Rzecznik prasowy Konserwatora Zabytków
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g