Osiedla Zatrasie i Przyjaźń - rozpoczęcie procedury wpisów

Prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie o wpisie do rejestru zabytków, znajdujących się w Warszawie układu urbanistycznego Osiedla WSM Zatrasie oraz Osiedla Przyjaźń.
Osiedla znajdować będą się pod tymczasową ochroną konserwatorską do czasu zakończenia procedury. To oznacza zakaz prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które naruszyłyby oryginalną substancję lub zmieniły wyglądu zabytku.
Osiedle Zatrasie – powstało w latach 1962–1967. Zaprojektowane zostało przez Jacka Nowickiego. Znajduje się na Żoliborzu między ulicami: Przasnyską, Krasińskiego, Broniewskiego i Elbląską. Jego architektoniczna koncepcja odwołuje się do prostoty i spokoju. Osiedle znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków.
Osiedle Przyjaźń znajduje się na Bemowie. Powstało w 1952 roku dla pracowników zatrudnionych przy budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Znajdują się tam dwa rodzaje drewnianych domków: pawilony hotelowe i domki jednorodzinne w dwóch kolorach niebiesko-białym i niebiesko-czarnym. Budowle wzniesione zostały z drewna . Miało pochodzić z rozebranych baraków, które za czasów okupacji stały w obozie jenieckim nieopodal Olsztynka. Natomiast część domków polski rząd sprowadził z Finlandii płacąc węglem.
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g