Będzie remont, bruk zostanie

Przebudowa ulicy Ordona, odbędzie się z zachowaniem zabytkowego bruku. Taką decyzję wspólnie dziś ogłosili prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków i wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

- Otaczające nas zabytki to nasza przyszłość. Wspólnie z prezydentem Michałem Olszewskim robimy wszystko żeby przetrwały w jak najlepszej formie i cieszyły mieszkańców. Po długich dyskusjach doszliśmy do konsensusu, ustalając jak ta ulica ma wyglądać – mówił podczas konferencji prasowej prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Prace zostaną podzielone na dwa etapy. - Pierwszy to zabezpieczenie bruku specjalną, dodatkową nawierzchnią i wzmocnieniami. Przełożone zostaną najbardziej zniszczone fragmenty. Drugi to zmiany związane z wprowadzeniem tramwaju i kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych. Przyjęte rozwiązanie zapewni zachowanie bruku w dobrej formie. Zapewnia też komfort mieszkańców. Zabytki to przyszłość Warszawy, Polski i nas wszystkich – informuje prof. Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków.

O dobrej współpracy przy projekcie przekonywał wiceprezydent Olszewski. - Chciałbym przeciąć spekulacje o domniemanym sporze między miastem a konserwatorem zabytków. Znaleźliśmy bardzo dobre rozwiązanie – zaznaczał.

Zachowanie bruku przy ulicy Ordona ma ważne i cenne znaczenie. Jest wpisany do ewidencji zabytków. – Ma wartości historyczne. Bruków się już nie produkuje. To element tożsamości tego miejsca. Dlatego powinien pozostać. Trzeba łączyć przyjemne z pożytecznym. Zachować zabytki z ich technicznym wzmocnieniem – dodaje prof. Lewicki.

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g