Gmach Filharmonii Narodowej w rejestrze zabytków

W poniedziałek, 12 grudnia 2022 podczas konferencji prasowej w Filharmonii Narodowej prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podpisał decyzję o wpisaniu Filharmonii Narodowej do Mazowieckiego Rejestru Zabytków.
„Bardzo się cieszę, że tak ważna instytucja kulturalna, jeden z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce, został uznany za zabytek. Otwiera to nowe możliwości. Pragnę wyraźnie podkreślić, że wpis do rejestru zabytków nie jest utrudnieniem, ale szansą. Szansą na uzyskanie nowych możliwości finansowania remontów i renowacji” – powiedział prof. Lewicki.
Dyrektor Filharmonii Narodowej Wojciech Nowak powiedział, że dla Filharmonii Narodowej to doniosłe wydarzenie. „Zawsze staraliśmy się by nie ingerować w materię budynku, która jest dostępna dla publiczności, by zachować jego oryginalną koncepcję. Oczywiście remonty są konieczne, ale większych modernizacji dokonywaliśmy dotąd poza częścią ogólnodostępną. W Sali Koncertowej jedyne zmiany dotyczyły unowocześnień związanych z akustyką, które przeprowadzone zostały z inicjatywy dyr. Kazimierza Korda w latach jego dyrekcji. Teraz konieczne są następne prace. Chcielibyśmy zająć się między innymi remontem estrady, ale nie bylibyśmy w stanie zrobić tego bez konsultacji i opinii biura konserwatora zabytków. Chcemy dostosować się do wymogów i sugestii profesjonalistów”.
Pierwszy gmach Filharmonii – wtedy jeszcze Warszawskiej – powstał na początku XX wieku. Był efektową budowlą o neorenesansowej formie, neogotyckich foyer i szatniach. Jednak w czasie II Wojny Światowej uległ całkowitemu zniszczeniu. Należy podkreślić, że budynek powstały na fundamentach przedwojennej Filharmonii został zbudowany według całkowicie nowych projektów i jest innym gmachem. Uroczysty koncert uświetniający oddanie do użytku odbudowanego gmachu przy ul. Jasnej oraz nadanie instytucji miana Filharmonii Narodowej odbyło się 21 lutego 1955 roku.
„Wpis do rejestru służy temu, by zachować jego formę i by przyszłe remonty pomogły uwypuklić jego walory artystyczne” – powiedział prof. Lewicki. „Mamy tu przecież liczne sztukaterie i okładziny kamienne, pary pilastrów, efektowny zespół żyrandoli. Teraz będzie można pozyskać nowe środki na ich renowację”.
fot. Jarosław Deluga
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g