Odszedł prof. Zbigniew Wawer

Z zaskoczeniem i najwyższym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana prof. Zbigniewa Wawra, Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Został Dyrektorem muzeum blisko sześć lat temu. Bardzo szybko stworzył ciekawy program działania instytucji i zebrał wokół siebie bardzo kompetentny zespół pracowników, na co patrzyłem z podziwem. Łączył wszystkich, a nie dzielił. Na początku było mu bardzo trudno. Szczególnie przeżywał niezasłużone ataki niektórych gazet. Potem na szczęście było ich mniej, a wszyscy z uznaniem patrzyli na pracę Dyrektora. Z każdym rokiem działalność muzeum była coraz lepsza, ciekawsza, bardziej intrygująca. Liczne ciekawe wystawy, z których można wymienić zorganizowane ekspozycje pamiątek władców polsko-saskich z muzeum w Dreźnie czy pokaz obrazu Lisowczyk Rembrandta z Nowego Jorku.

Wszyscy wiedzieliśmy o chorobie prof. Zbigniewa Wawra, wiedziałem jaka jest podstępna i niebezpieczna, ale głęboko wierzyłem, że Dyrektor wyzdrowieje. Chyba jak wszyscy. Godzinami rozmawialiśmy o leczeniu Dyrektora, jego planach i zamierzeniach. Jeszcze trzy tygodnie opowiadał, że wkrótce będzie lepiej, ze to tylko zmiana leczenia, że ma tyle do zrobienia… W zasadzie nigdy nie wierzyłem, że może być gorzej. Zbyszek emanował energią, siła witalną, impulsywnością.

Bardzo dużo współpracowaliśmy. Wszystkie trudne dotyczące Łazienek sprawy zawsze omawiałem z Dyrektorem osobiście. Wielokrotnie dzwonił i prosił o konsultacje, pomoc czy szybką interwencję.

Prof. Zbigniew Wawer szybko odnalazł się jako Dyrektor Muzeum. Był zawsze kompetentny, rzeczowy, ale i przede wszystkim ciepły i serdeczny dla wszystkich. Dlatego mu tak bardzo współczuliśmy i pomagaliśmy. Tak go wspominam, podobnie chyba jak wszyscy.

Wyrazy najwyższego współczucia dla rodziny i bliskich, którzy byli najbliżej Jego i pomagali mu na co dzień.

Ogromne podziękowania także dla Zespołu Muzeum, który wspierał Dyrektora i mu pomagał. Z podziwem patrzyłem na wyniki kolejnych zbiórek na leczenie, także na ogromne zaangażowanie pracowników w pomoc. Dziękuję im za to. Dlatego też składam wielkie wyrazy współczucia dla wszystkich pracowników muzeum, bo śmierć Dyrektora jest także bardzo trudnym przeżyciem dla nich.

Oby zawsze pozostał w naszej pamięci. Niech spoczywa w pokoju.

prof. dr hab. Jakub Lewicki
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator ZabytkówArchiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g