Praska zajezdnia tramwajowa zabytkiem, 27.07.2009 r.

remiza tramwajowaMazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Jezierska wszczęła postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków zabudowań remizy tramwajowej, powstałych w 1922 roku, mieszczących się przy ul. Inżynierskiej 6 w Warszawie. Cała procedura powinna zakończyć się jesienią tego roku.

W 1882 roku  wystawiono na tej posesji zabudowania, najprawdopodobniej drewniane, zapasowej zajezdni tramwajów konnych raz składy. W 1908 roku stację przystosowano do obsługi tramwajów elektrycznych. Od 1922 roku, po ukończeniu nowoczesnej zajezdni tramwajowej, przy ul. Kawęczyńskiej, funkcjonowała tu remiza autobusów miejskich. Po II wojnie światowej, zajezdnia początkowo pełniła swoje funkcje, ale na przełomie lat 50.-60. w całości przekształcono ją na budynek mieszkalny. W dawnych garażach umieszczono stacje obsługi pojazdów.

Budynek zajezdni jest ciekawym świadectwem rozwoju komunikacji miejskiej . Pochodzi z okresu, gdy Warszawa kształtowała swe oblicze jako nowoczesna metropolia i szybko rozbudowująca się stolica niepodległej Polski.

Monika Dziekan
Rzecznik MW Konserwatora Zabytków

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g