Modernistyczna willa rodziny Łepkowskich przy Francuskiej 2 w Warszawie zabytkiem

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – Jakub Lewicki podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków willi rodziny Łepkowskich, wzniesionej w latach 1933-1934, według projektu Lucjana Korngolda i Piotra M. Lubińskiego, położonej przy ul. Francuskiej 2 w Warszawie z uwagi na zachowane wartości artystyczne i naukowe.

Willa projektu duetu Korngold-Lubiński powstała na zamówienie Józefa Łepkowskiego, dyrektora firmy „Auto-Service” oraz jego żony Marii. Spółka z siedzibą przy ul. Nowy Świat 6 była jedną z czołowych firm polskiego rynku motoryzacyjnego zajmującą się dystrybucją amerykańskich marek samochodów i motocykli oraz prowadzącą nowoczesną sieć obsługi. Przede wszystkim zasłynęła jako dealer Chevroletów nawiązując współpracę z Zakładami Lilpop Rau i Loewenstein, prowadzącymi koncesjonowaną montownię aut tej marki na potrzeby polskich odbiorców. Obiekt pozostawał w rękach rodziny Łepkowskich do II wojny światowej. Po wojnie obiekt przeszedł gruntowny remont i w latach 1946 - 2005 funkcjonował jako rezydencja attaché Francji.

Budynek przy ul. Francuskiej 2 należy do wyróżniających się obiektów willowych międzywojennej Polski, wpisujących się w nurt nowoczesnej architektury opartej na ideach awangardowych. Horyzontalną, regularną bryłę budynku urozmaicono frontowym podcieniem z rzędem żelbetowych słupów wspierających wyższą kondygnację. Willa zyskała także efektowny akcent w postaci kompozycji tarasów i spiralnych schodów ogrodowych, uatrakcyjniający zwartą formę budynku. Tarasowi piętra towarzyszy duże przeszklenie w postaci pasmowego okna o odtworzonych obecnie podziałach stolarki. Otynkowane na gładko elewacje zestawiono z okładziną z cegły klinkierowej wprowadzoną w strefie podcienia, zaś całościowego efektu dopełniają proste wstęgowe balustrady balkonu, tarasu i schodów. Dom, oprócz stojącej na wysokim poziomie formy architektonicznej zachował nieliczne komponenty wyposażenia.

Jeszcze przed wojną, na terenie posesji do 1939 roku rósł słynny dąb, najstarszy symbol Saskiej Kępy, pamiętający czasy karczmy, która istniała nieopodal w XVIII w.

O wysokim poziomie rozwiązań architektonicznych świadczy również fakt, że wizerunki willi Łepkowskich i jej wnętrz pojawiały się w prasie branżowej z epoki.

O wpis wnioskowała organizacja społeczna Stowarzyszenie ŁADna Kępa.

Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

<
Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g