KONSERWATOR RADZI

Szanowni Państwo,

Rozpoczynamy cykl  artykułów z serii Konserwator radzi. W tym tygodniu wyjaśniamy dlaczego nie warto ocieplać obiektów zabytkowych.

Jeśli mają Państwo pytania do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prosimy o przesłanie maila na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

 

PANI KONSERWATOR CZY WŁAŚCIWE JEST OCIEPLANIE BUDYNKÓW ZABYTKOWYCH?

Generalnie wykonywanie ocieplenia budynków od wewnątrz  zgodnie z zasadami  fizyki budowli  jest niewłaściwe. Jednakże nie jest dopuszczalne ocieplenie obiektów wpisanych do rejestru zabytków o bogatym wystroju architektonicznym. Dlatego należy rozważyć  inną możliwości jego ewentualnego ocieplenia.

JAKĄ?

W celu ocieplenia budynku od wewnątrz  należy przede wszystkim wykonać obliczenia cieplne przegrody. Ocieplenie nie może mieć parametrów , które doprowadza do wyziębienia przegrody ,co może skutkować degradacją elementów budynku. Ponadto termomodernizację obiektów zabytkowych należy analizować poprzez bilans energetyczny całego budynku.

DO CZEGO MOŻE DOPROWADZIĆ OCIEPLENIE OBIEKTU STEROPIANEM?

Ocieplenie budynku zabytkowego od zewnątrz styropianem , zastosowanie szczelnych okien, brak wentylacji to wszystko może doprowadzić  do jego szybkiej degradacji obiektu  poprzez zawilgocenie. Jeżeli nie możemy ocieplić  przegrody pionowej- ściany zewnętrznej , najlepiej pozostawić ją taką jaka jest i rozważyć możliwość termomodernizacji pozostałych elementów budynku np. przegród poziomych czyli stropu nad piwnicą , stropodachu, dachu oraz poprzez zamontowanie szczelnych okien (nigdy z PCV)  ale z nawiewnikami , które umożliwią napływ powietrza do wnętrza pomieszczeń. Mury w obiektach zabytkowych są masywne i cechuje je dobra izolacyjność termiczna, którą można poprawić stosując energooszczędne okna oraz efektywną wentylację  np. rekuperację czyli odzysk ciepła. Przy zastosowaniu powyższych rozwiązań podstawowe wymogi cieplne powinny być spełnione.

Stare kamienice , których grubość murów przekracza 40 cm, nie wymagają ocieplenia niezależnie od wystroju, ponadto wyłączone są z obowiązku wykonania audytu energetycznego.

CZY TO OZNACZA, ŻE NIE MA ŻADNEJ MOŻLIWOSCI DOCIEPLENIA STAREGO BUDYNKU?

 Można ewentualnie zastosować tynki termoizolacyjne od zewnątrz ściany przy renowacji starych budynków. Grubość jednorazowo nakładanych warstw od 20 do 50 mm, przy nakładaniu dwuwarstwowym do 80 mm. Tynk termoizolacyjny może być stosowany we wszystkich mineralnych nadających się pod tynk materiałach budowlanych i podłożach , tynk można nakładać ręcznie.

CZYLI OZNACZA TO, ŻE KAŻDY PRZYPADEK MUSIMY ROZPATRYWAĆ INDYWIDUALNIE?

Tak, każdy przypadek renowacji budynku zabytkowego należy rozpatrywać indywidualnie.I tak przy elewacjach ceglanych po oczyszczeniu elewacji  można zastosować metodę spoinowania zaprawą o podwyższonej aktywności termicznej i ocieplenie od wewnątrz. Przy elewacji posiadającej tynki szlachetne lub okładzinę kamienną można zastosować ocieplenie od wewnątrz. Np. na stalowym  lub drewnianym ruszcie można ułożyć max.10cm. wełny skalnej (grubość warstwy izolacyjnej jak i jej rodzaj muszą zawsze  wynikać z projektu i obliczeń) i folię paro przepuszczalną oraz płyty gipsowo – kartonowe lub inne wykończenie. Wewnątrz konstrukcji należy pozostawić  min. 1.5 centymetrową szczelinę aby  umożliwić cyrkulację powietrza i odprowadzenie wilgoci.

A JAK SYTUACJA WYGLĄDA W PRZYPADKU OBIEKTÓW DREWNIANYCH?

W przypadku budynków drewnianych o ozdobnym deskowaniu elewacji – również stosuje się ocieplenie od wewnątrz. Oprócz wymienionej wcześniej metody ocieplenia wełną mineralną stosuje się tzw. płyty klimatyczne   lub włókna celulozowe w postaci sypkiej. Płyty klimatyczne oprócz właściwości termoizolacyjnych posiadają również właściwości kapilarne i paro przepuszczalne, które zapobiegają skraplaniu się pary wodnej na powierzchni ścian nie dopuszczając także do rozwoju grzybów i pleśni.

Należy pamiętać także,  że nadmierna uszczelnienie pomieszczeń mieszalnych może spowodować nieodwracalne zmiany w postaci rozwoju pleśni i grzybów , mieszkając w obiekcie zabytkowym należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami za eksploatację i energię.

CZY JEST JAKIŚ SPOSÓB NA UNIKNIĘCIE PLEŚNI i GRZYBÓW W BUDYNKU?

Nieodłączny elementem systemu ocieplenia od wewnątrz, zapewniającym ochronę przed zawilgoceniem ściany i izolacji jest  wentylacja grawitacyjna i mechaniczna o czym należy zawsze pamiętać , ażeby uniknąć doprowadzenia budynku do destrukcji. Od wielu lat w krajach zachodniej Europy zwłaszcza w miastach byłej NRD obserwuje się zdejmowanie styropianu z elewacji nawet w budynkach z wielkiej płyty i wyrywanie okien z PCV.

Przy podejmowaniu decyzji o ociepleniu budynku zabytkowego należy zwrócić się do wykwalifikowanej firmy konserwatorskiej , po uprzednim wykonaniu projektu i jego uzgodnieniu z właściwym konserwatorem.

Prezentacja ze szkolenia w prokuraturze, 02.12.2009 r.       pobierz

Polecamy również:

muwz_gkobidz_g
bskz_gmkdn_g