Zaproszenie na Festiwal Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym

wtorek, 18 lipca 2017 10:54

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – Jakub Lewicki, zaprasza w imieniu organizatorów na tegoroczne wydarzenia jubileuszowej (X) edycji Festiwalu Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym.

Szczegółowy program:

Sobota 26 sierpnia

11.30 - 14.00 Wystawa artystyczna w ogrodzie prof. Adama Myjaka, ul. Czeremchowa 8

13.00 - 18.00 Ogród i galeria sztuki - Kolonia Artystyczna, ul. Dębowa 3

Wystawa zbiorowa w galerii. Zaprezentujemy m.in. obrazy L. Jampolskiego, J. Wilkonia, P. Górskiego, M. Shummer-Fangor i innych oraz ceramikę i biżuterię.

W ogrodzie wystawa street-arowych rzeźb Rob Roya.

17. 00 – 18.00 Spektakl teatralny „Podkowianin aktorem” wg tekstów Jana Potockiego – komedia dell’arte, występ gościnny grupy teatralnej „Między słowami” z Podkowy Leśnej.

19. 30 – 20.30 Ogród historyczny przy ul. Akacjowej 6, Pokaz filmu dokumentalnego „Polsko – węgierski korytarz 1944”.

Niedziela 27 sierpnia

11.30 –13.00 Literatura kobieca, bawi, tumani, przestrasza, analiza fenomenu.

W ogrodzie Manuli Kalickiej – ul.Traugutta 5 Pisarka i animatorka życia kulturalnego w Zalesiu po raz kolejny zaprasza na spotkanie z autorkami literatury kobiecej.

18.00 – 19.00 Koncert zespołu „Ciepły wieczór” ul. Królowej Jadwigi 11 „Dom Zośki”Z okazji 90-lecia założenia Zalesia Dolnego proponujemy piosenki z okresu międzywojnia w wyjątkowym, historycznym miejscu.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


 

Zabytki wspólne dziedzictwo

wtorek, 14 marca 2017 17:19

Szanowni Państwo!

Z wielką przyjemnością zapraszam do lektury najnowszej publikacji poświęconej praktycznym zagadnieniom z dziedziny ochrony i opieki nad zabytkami.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Barbara Jezierska

Zabytki wspólne dziedzictwo
 

Wyjaśnienie do artykułu w Gazecie Stołecznej – Francuska 2

poniedziałek, 04 lipca 2016 16:24

Poniżej treść wyjaśnienia od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do artykułu Jerzego S. Majewskiego „Inwestor wystawiony na pokuszenie”, który znalazł się w wydaniu Gazety Stołecznej z 2-3 lipca 2016 roku, a który jest kontynuacją tekstu „Nie poprawiać funkcjonalizmu” autorstwa Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego z 30 czerwca 2016 roku:

Decyzje administracyjne wpisujące zabytek do rejestru zabytków nie zawierają określenia, jakie działania przy zabytku będą niedopuszczalne. Każdorazowo, rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych przy zabytku wymaga odrębnej decyzji administracyjnej – zarówno organu konserwatorskiego, jak i organu nadzoru budowlanego.

Nie jest prawdą, iż historyczny zespół budowlany Saskiej Kępy nie posiada ochrony konserwatorskiej. Posiada ją zarówno w oparciu o decyzję wpisującą układ urbanistyczny do rejestru zabytków (z 2 kwietnia 1979 roku), jak i restrykcje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Umożliwiło to Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków ocenę dopuszczalności prac budowlanych w obrębie posesji Francuska 2.

Zgodnie z decyzją Stołecznego Konserwatora Zabytków z 16 czerwca 2016 roku, uzgodniony remont obiektu polegać ma na: ociepleniu elewacji tynkiem termoizolacyjnym oraz usunięciu widocznej instalacji gazowej, wymianie współczesnej stolarki okiennej na nową o antracytowej i białej barwie ram, urządzeniu tarasu z ogrodem na dachu budynku, a także usunięciu wtórnej ściany osłonowej w podcieniu budynku i wprowadzeniu tam sezonowego, bezszprosowego przeszklenia. Odnowione zostanie także współczesne ogrodzenie posesji wraz z wykonaniem dodatkowego wejścia od strony ulicy Zwycięzców.

W uzgodnieniach tych uczestniczy Stowarzyszenie ŁADna Kępa, dopuszczone do udziału „na prawach strony”. Oznacza to, iż działania przy zabytku uznane przez stowarzyszenie za niedopuszczalne mogą być skutecznie zaskarżone, a decyzja organu konserwatorskiego może podlegać ocenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A zatem, planowane prace podlegają już kontroli społecznej, jak i kontroli właściwych organów administracji.

Opisywane prace, jak również przeznaczenie budynku na cele gastronomiczne (zgodnie z wolą obecnego właściciela), nie uniemożliwiają rozpoczęcia procedury administracyjnej w sprawie wpisu do rejestru zabytków. Nie jest jednakże właściwe, aby działanie MWKZ towarzyszyło lub wręcz „zastępowało” opisane mechanizmy kontroli i wymagane prawem uzgodnienia.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


 

Strona 1 z 9

«PoczątekPoprzednia123456789NastępnaOstatnie»
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g